Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/visual_editor_class.php on line 80

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php:210) in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/blog/blog_class.php on line 116
Vědomé nakládání s penězi | radekdobias.cz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-includes/post-template.php on line 284

Vědomé nakládání s penězi

Byl jsem před nedávnou dobou na kurzu vědomí sebe sama a meditací a při večerním povídání s kolegy jsem se dostal i k povídání o nakládání s penězi. O myšlenky z tohoto povídání bych se nyní s vámi rád podělil.

Existují dva základní extrémy při nakládání s penězi. Prvním z nich je bezmyšlenkovité šetření.

Vypozoroval jsem, že lidé, kteří zažili válku, měli tendenci šetřit a schovávat si jídlo a peníze na později. V období války a nejistoty bylo takové chování absolutně pochopitelné a správné.

Avšak děti těchto lidí si osvojily stejný návyk, aniž by věděli, proč to dělají. Prostě jen převzali návyk svých rodičů. Všimněte si, že takoví lidé říkají, že si novou věc nekoupí, nebo nebudou utrácet za rekonstrukci bytu, protože už jsou na současnou situaci zvyklí a už jim to připadá zbytečné, stejně brzo umřou.

Dnešní doba je však jiná. Podporuje lidi v utrácení. Každý přece potřebuje nejnovější model telefonu, auto nebo kosmetický přípravek, aby mohl být šťastný. Reklama, která na nás působí z médií, říká: Utrácet a spotřebovávat je normální a IN. A třeba i na dluh. To přeci nevadí, že na to nyní nemáte. Aby váš společenský status nebyl poškozen, kupte si to nyní a můžete nám to splácet později.

A tak lidé nakupují na splátky i zážitky. Třeba luxusní dovolenou u moře, kterou pak dva roky splácejí.

Často v tom hraje roli i protiváha proti šetření jejich rodičů. Je logické dělat pravý opak, když vidíte, že rodiče si svých peněz v životě neužili a celý život se jen dřeli. A pak třeba už i umřeli. A ti co ještě žijí, jakékoliv „užívání“ absolutně odmítají.

Takže nyní soudím, že jste si všimli, že ani jeden extrém není správný. Ani bezmyšlenkovité šetření ani bezmyšlenkovité utrácení. Nazval bych to nevědomým šetřením a nevědomým utrácením. A kde je tedy cesta?

Cestou je tedy vědomé nakládání s penězi. Dokázat rozlišit, zda to co děláte je pro vás prospěšné či neprospěšné. Zastavit se a posoudit, zda to, co děláte, je prospěšné, vyžaduje už vysokou dávku vědomí.

Jedním z nástrojů, který nám v rodině pomáhá se rozhodnout, zda finanční prostředky vydat, je systém obálek.

Každý měsíc si vkládáme určité prostředky do obálek (v našem případě jen virtuálních vytvořených na účtu v bance), které jsou označené účelem, na který je možné dané finanční prostředky využít. Například v obálce „AUTO“ si odkládáme prostředky na každoroční placení povinného ručení, pravidelné výměny pneumatik a technické prohlídky. V obálce „ZÁBAVA“ jsou prostředky na rodinnou večeři nebo návštěvu kina a i krátké výlety.

Rozhodnutí zda uskutečnit některý výdaj nám usnadňuje zůstatek na konkrétní obálce. Budeme-li chtít jet na rodinnou dovolenou, zvolíme moře nebo Krkonoše podle zůstatku v této obálce. I tak budeme mít radost, že máme peníze určené jen a jen na dovolenou a nemusíme se obávat, že nebude na zaplacení bydlení či hypotéky.

Používání obálek tak umožňuje uvědomit si, zda jsme opravdu ve vědomém nakládání s penězi, nebo praktikujeme bezmyšlenkovité utrácení či šetření.

O obálkách si můžete více přečíst v eBooku  „Efektivní vedení rodinných financí“.

Radek Dobiáš

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *