Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/visual_editor_class.php on line 80
O Radkovi | radekdobias.cz

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/147915/virtual/www/domains/radekdobias.cz/wp-includes/post-template.php on line 284

O Radkovi

Toto je můj příběh, jak to všechno začalo ...

MŮJ PŘÍBĚH

Radek Dobiáš rodinné financeRád bych se s vámi podělil o můj příběh. Abyste mě mohli poznat a měli možnosti posoudit, jak vám můžu pomoci. Třeba je váš příběh podobný. Mé poznání vás bude inspirovat a můžete svůj život také změnit.

Dětství

V dětství mě rodiče učili šetřit. Žádné kapesné jsem nedostával. Rodiče chodívali na jaře v pátek a sobotu prodávat přebytky ze své zahrady. Na každý tento den jsem mohl připravit deset balíčků čerstvé petrželky do polévky. Veškerý můj příjem plynul z tohoto prodeje. Bylo to tedy někdy až 20 korun týdně. Ročně tedy asi 150 korun. Abych měl kam ukládat a šetřit utržené peníze, založil jsem si vkladní knížku a dal si na ní heslo „POČÍTAČ“. Své výdělky jsem chodil ukládat na knížku na nedalekou poštu. Každý rok jsem se těšil i na úrok, který na ni přibyde. Když jsem byl trochu větší, chodil jsem někdy prodávat místo rodičů. Pak jsem si s nimi domlouval procenta z prodeje. Prodávat mě vlastně nebavilo, jen jsem si šetřil na počítač, o kterém jsem četl.

Výchova mých rodičů říkala, že šetřit se musí. Rodiče pořád jen pracovali a šetřili. Chodili do práce, pracovali na zahradě, šetřili a ani nejeli na dovolenou.

První vydělané peníze

Nepřišlo mi to správné, chtěl jsem žít. Užít si to, co jsem si svou prací vydělal. Utrácet peníze, i když mi to výchova nedovolovala. Jasně, nedovoloval jsem si to sám sobě, ovšem po vzoru mých rodičů. Rozhodl jsem se však porušit tuto dohodu, že budu jen šetřit a začal jsem utrácet a užívat si. Z mého platu mi pak na konci měsíce nezůstávalo nic. Snad jen štěstí mi přálo, že jsem se nezadlužil.

V té době jsem byl na ročním studijním pobytu v Německu, kdy jsem dostával peníze na svůj pobyt od školy a zároveň jsem si na univerzitě přivydělával. Byla to nadlouho největší výplata, co jsem bral. Stejně z ní nic nezbylo. Jezdili jsme s kamarády na výlety, letěli do Irska, do Španělska, jeli jsme lyžovat do Francouzských alp a užívali jsme si. Během roku jsem byl ve více zemích než za svůj předchozí život dohromady. A utratit peníze nebyl žádný problém.

2004-03-04S Martinem, mým kamarádem z Německa, jsme si říkali, že by bylo super vlastnit jachtu, vlastní ostrov s  pláží a užívat života. Říkali jsme si, že musíme nějak vymyslet jak vydělat peníze, abychom se zajistili na celý život. Sny to byly krásné. Nakonec jsme alespoň strávili krásné 3 měsíce na Novém Zélandu, který jsme projezdili na malých motorkách Simsonech a spali jsme většinou ve stanu.

Vlastní bydlení

Po návratu jsem se rozhodnul, že bych chtěl mít alespoň vlastní byt a odstěhovat se od rodičů. Nechtěl jsem být pod jejich dohledem. Můj rok v Německu tak byl vlastně prvním rokem ke změně.

Na byt mi banka prostřednictvím hypotéky půjčila jednu část a druhou mi půjčili rodiče. Jenže přišla potíž v tom, že bylo potřeba splácet hypotéku i dluh u rodičů.

Tehdy mi padla do rukou kniha Roberta Kiyosakiho „Bohatý táta, chudý táta“, ve které byl ukázán rozdíl mezi bohatým člověkem a chudým člověkem. Podle této definice jsem byl chudý.  Neměl jsem žádná aktiva, jen pasiva, neměl jsem žádný pasivní příjem. Doba, kterou bych se svými úsporami vydržel žít ve stejném životním stylu, kdybych přišel o své příjmy, byla velmi krátká. Navíc by takový scénář znamenal, že o svůj byt přijdu, protože mi ho banka zabaví a prodá.

Správa vlastních financí2014-11-18-13-26-30

Říkal jsem si, že by bylo úžasné být bohatý. Začal jsem se snažit evidovat své výdaje. Nejprve pomocí Excelu, ale to mi moc nešlo, stále jsem na to zapomínal.

Později, kdy jsem se v rámci svého studia MBA seznámil s principy účetnictví, jsem začal používat podvojné účetnictví. Vyzkoušel jsem různé softwary, které se na internetu dají na správu osobních financí sehnat. Přečetl jsem různé knížky v této oblasti. Zaplatil jsem si on-line kurzy. Prostudoval jsem podrobně podklady ze svého MBA studia o řízení financí ve firmách.

Jak jsem na tom finančně?

Svůj startovací byt jsem si koupil sám pro sebe. Ten mě stál v Praze kolem 2 milionů. Navíc jsem se chtěl naučit anglicky, a protože mi to v Čechách nešlo, jel jsem se učit do Anglie. Za kurzy angličtiny jsem zaplatil přes 150 tisíc. Když už jsem uměl anglicky a viděl, že splácení bytu bude brzo hotové, rozhodl jsem se pro MBA studium a rozšířil jsem si vzdělání za 400 tisíc, s anglickými profesory, kteří za mnou a mými spolužáky dojížděli z Velké Británie do Prahy.

2015-01-27-10-18-18Později jsem začal uvažovat o větším bytu, i pro případnou rodinku, i když jsem v té době zrovna partnerku neměl. Prodal jsem původní byt a koupil nový větší, který byl za 3 miliony. Když jsme se s mou ženou o několik měsíců později rozhodli pro miminko, bylo jasné, že potřebujeme i auto. To nás vyšlo na 300 tisíc. Dnes jsou Anežce už skoro tři roky a všechny dluhy máme splacené.

Bylo to důležité i pro to, aby má žena Zuzka mohla být s naší krásnou dcerou Anežkou doma, jak dlouho to bude Anežka potřebovat. Nechtěl jsem abych musel vyhnat svou ženu do práce a Anežku do školky

Musím říct, že když to někomu vyprávím, jsem sám překvapený a připadá mi to těžko uvěřitelné. Když jsem si vyřizoval v roce 2005 první hypotéku, měl jsem čistého asi 15000,-. Proto si myslím, že vám se správou vašich rodinných financí můžu pomoci.

MÁ VIZE

Každý člověk a obzvláště každá rodina si zaslouží, aby byli svobodní a zabezpečení a proto je důležité, aby měli v pořádku a pod kontrolou své finance, uměli je spravovat a uměli s nimi hospodařit.

A proto chci, aby se každý mohl dozvědět, jak si uspořádat rodinné finance tak, aby vždy měl dostatek finančních prostředků na své potřeby. S tím pomáhám lidem kolem sebe.